Gyventojai priešgaisrinei saugai vis dar skiria per mažai dėmesio
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM praneša, kad 2022 m. jau kilo daugiau nei pusantro šimto gaisrų gyvenamuosiuose namuose, žuvo net 9 žmonės. Tačiau specialistai pastebi, jog lietuviai dūmų detektorių ir kitos priešgaisrinės apsaugos prevencinių priemonių įsigyti neskuba.Statistika rodo, kad rūkymas namuose, neatsargus elgesys su ugnimi bei netvarkinga elektros instaliacija – pagrindinės nelaimių priežastys, o pačios skaudžiausios įvyksta, kai miegama. Šalyje gaisrų pernai iš viso kilo net keliolika tūkstančių.
,,Gaisras namuose – viena baisiausių nelaimių. Kad to išvengtume, galima imtis keleto gana paprastų prevencinių priemonių. Jei būste yra kieto kuro krosnių, dūmtraukių ar dujinio šildymo katilų, labai svarbu, kad šie būtų prižiūrėti ir išvalyti. Ne mažiau pavojinga ir netvarkinga elektros instaliacija. Žinoma, privalomai turi būti įrengti priešgaisriniai dūmų detektoriai, kurie reaguoja į galimą ugnies plitimą, – sako Tomas Jonaitis, saugos tarnybos ,,Argus”, saugančios daugiau nei 7000 namų Lietuvoje, saugos ekspertas. – Galimo gaisro pradžios identifikavimui užtenka ir autonominių detektorių, kurie yra maitinami baterijomis ir esant padidėjusiam dūmų kiekiui pradės skleisti garsinį signalą. Tačiau tai neapsaugos namų kai juose nieko nėra. Geriausia yra įsirengti pilną gaisro sistemą, kuriai suveikus automatiškai galima būtu iškviesti apsaugos tarnybas ir pačiam gauti pranešimą apie pavojų“.
Renkantis ir montuojant dūmų detektorių labai svarbu atsiminti, kad jų negalima tvirtinti ten, kur dėl žmogaus veiklos susidaro garai, pavyzdžiui virtuvėje ar vonioje. Taip pat reikėtų nepamiršti retkarčiais patikrinti įrenginio bateriją – elementai, priklausomai nuo pasirinkto modelio, veikia nuo 2 iki 10 metų. Verslui patariama įsirengti ankstyvos detekcijos dūmų daviklius, kurie kelis kartus
greičiau informuoja apie nelaimę. Be to, jie nedaro įtakos vizualinei taršai, gali būti sumontuoti koncertų salėse, bažnyčiose ar istoriniuose pastatuose. Taip pat jie veikia dideliame slėgyje, ten kur neišvengiama cheminė ar radiacinė tarša, vibracija ir panašiai.
,,Savo klientams patariame, kad priešgaisrinės saugos prevencinės priemonės reikalingos dėl jų pačių, šeimos ir turto saugumo, o ne dėl institucinių ar žinybinių reikalavimų. Mūsų rekomenduojamus daviklius paprasta sumontuoti patiems. Taip pat galime pasiūlyti maksimaliai nuo nelaimės apsaugančius, individualius priešgaisrinius sprendimus, kuriuos pritaikome konkrečiam atvejui”, – dėsto T. Jonaitis
Apsaugok savo šeimą ir turtą nuo gaisro.